Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 15001026

nr 1500 1026

Rokoko, 116x52 cm

Kondition: ytslitage på ram, anfrätt glas

Utrop:

12.000 kr

Såld:

19.000 kr

måndag 31 oktober 2022
kl 20:55:55

  • Klassiska
  • 31 okt

Klassiska

Läs mer om Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.